Порівняльний аналіз введення санкцій Україною та США

Сполучені Штати Америки

За адміністрування та забезпечення дотримання економічних та торгових санкцій у США відповідає Управління контролю іноземних активів (OFAC). Є підрозділом Міністерства фінансів США, що, зокрема, займається фінансовою розвідкою.

За всі роки Сполучені Штати застосовували санкції проти 4810 фізичних осіб, з яких лише 3 відображаються у пошуку з позначкою «United States».

  1. Мансор Арбабсиар (Manssor ARBABSIAR, uid – 12929) – натуралізований громадянин США, має два паспорти: Ірану та, відповідно, США. 29 вересня 2011 року його було затримано за участь у змові з метою вбивства посла Саудівської Аравії у США на території Сполучених Штатів.

11 жовтня 2011 року на Мансора та 4-х старших офіцерів Корпусу вартових ісламської революції було накладено санкції. Згідно з даними прес служби МінФіну США Арбабсиар зустрічався з високопоставленими представниками КВІР та організував переказ 100 000$ з неіранського іноземного банку у Сполучені Штати на рахунок людини, яку найняли для скоєння вбивства.

Зрештою, Мансора Арбабсиара було засуджено на 25 років ув’язнення з конфіскацію майна у розмірі 125 000$.

8 січня 2019 року МінФіном США було накладено санкції на 7 осіб та 23 компанії, що приймали участь у корупційній схемі за програмою VENEZUELA-EO13850.

  1. Рауль Горрін Белісаріо (Raul GORRIN BELISARIO, uid – 26199) – венесуельський юрист та бізнесмен, громадянин Венесуели, у різні періоди був резидентом США та утримував резиденцію у Корал-Гейблс, Флорида.

Його звинувачено у:

  • змові з метою порушення Закону про боротьбу з корупцією закордоном;
  • змові з метою підкупу венесуельських посадовців;
  • відмиванні грошей шляхом приховування привласнення державних коштів на загальну суму 1 млрд. $.

Наразі Рауль переховується від правосуддя у Венесуелі.

  1. Густаво Адольфо Пердомо Росалес (Gustavo Adolfo PERDOMO ROSALES, uid – 26200) – зять та бізнес партнер Горріна. Громадянин Венесуели.

Здійснював перекази та володів майном від імені Горріна. Також мав літак, яким користувався один з учасників схеми відмивання грошей.

Сполучені Штати застосували санкції до українських фізичних осіб 52 рази (США — 3), до українських юридичних осіб – 63 (52). Повний перелік санкційних програм США та нормативні документи опубліковано на сайті МінФіну США.

Програми, згідно з якими було застосовано обмеження щодо українських громадян Сполученими Штатами представлено у наступній таблиці.

Україна

Загальна кількість санкцій застосованих Україною з 2017 року становить 5785. За кількістю введених обмежень громадяни України займають 3 місце і складають щонайменше 169 осіб. 

У рамках санкцій на одну особу здебільшого накладається декілька типів обмежень. Частоту зустрічі відносно загальної кількості санкцій введених Україною у розрізі фізичних та юридичних осіб наведено нижче.

Найбільше санкцій щодо фізичних осіб було введено безстроково та на три роки у співвідношенні 45,4% та 54,2% відповідно.

З 167 українських фізичних осіб, щодо яких було введено обмеження, 95 потрапили у санкційний список України з травня 2020 року. Решта санкцій було введено за каденції попереднього президента.

Загальна кількість безстрокових санкції по відношенню до українських фізичних осіб становить – 73. З них 37 громадянин підпадає під обмеження безстроково з 2020 року.

З 2017 по 2019 рік, фактично, усі фізичні особи, що потрапили під санкції проживають на окупованих територіях. Починаючи з 2020 року щонайменше у 34 українських фізичних осіб місцем проживання зазначені підконтрольні Україні території. З них лише одна особа – безстроково (колишній заступник Міністра — Черпіцький Олександр Зіновійович).

У результаті дослідження було виявлено, що влада Сполучених Штатів застосовує санкції лише у тих випадках, коли не можуть бути вжиті методи судового врегулювання на захист національної безпеки або у інтересах зовнішньої політики. Серед обмежень США можлива лише заборона вести справи з підсанкційними юридичними та фізичними особами, проте залишається змога отримати спеціальну ліцензію від уряду.

За кількістю підсанкційних фізичних осіб в українському реєстрі третю сходинку займають громадяни України. За каденції попереднього президента до списку потрапило щонайменше 72 українця, фактично, кожен проживає на непідконтрольних Україні територіях. Починаючи з 2020 року 95 фізичних осіб потрапило під обмеження, здебільшого строком на три роки. Серед зазначених місць проживання зустрічаються: Київ, Львів, Харків, Закарпаття та ін..

Методологія

Аналіз здійснювався на основі даних з:

  • переліку фізичних та юридичних осіб стосовно яких застосовані обмежувальні заходи (санкції) Апарату РНБОУ: https://sanctions-t.rnbo.gov.ua/
  • пошуковому санкційному списку Управління контролю іноземних активів при Міністерстві фінансів США: https://sanctionssearch.ofac.treas.gov/

У зведеному реєстрі РНБОУ частково відсутні дані, в тому числі, щодо громадянства підсанкційних осіб. Такі фізичні та юридичні особи винесені окремо та не враховувалися у аналізі.

Також не відображаються записи раніше 2017 року, ймовірно не внесено санкції, строк дії яких сплинув. Адреси юридичних осіб було взято як громадянство.

У санкційному списку США прослідковується подібна ситуація з громадянствами. Для осіб, у яких зазначено декілька адрес, було обрано першу зі списку.

 

 

pokolinnya.org 2017 - 2022