Україна і інвестиції

На світовому ринку дуже велика кількість грошей. І мало того, що вони не приносять прибутку — володіння грошима вимагає додаткових витрат.

Так звану негативну дохідність цінних паперів демонструють Швейцарія, Німеччина, Данія, Нідерланди, Японія, Австрія, Фінляндія, Франція. Це явище моряки назвали б «мертвим штилем». Інфляція відсутня, але економічне зростання при цьому мінімальне чи нульове. Поштовх для такого розвитку подій дала фінансова криза 2007/08 років.
Яким боком це стосується нас з вами, тобто мешканців України? Зокрема тим, що така коньюнктура на карті світових фінансів впливає на інвестиційні потоки.

Експерти сьогодні виділяють 5 типів країн з огляду на їх інвестиційні можливості:

а) країни з нульовою негативною дохідністю (немає ризиків, але й заробити не можливо, економічний розвиток на одному рівні)
б) економіки з помірними темпами зростання
в) держави з великою динамікою розвитку, але водночас великими ризиками
г) дуже ризиковані економіки
д) країни, яким не дають в борг

Україна належить до типу «г» поруч з Мексикою, Кіпром, Єгиптом, Аргентиною, Туреччиною. І наша найбільша проблема — це короткостроковість боргу. Україна могла б бути цікавішою інвесторам, якби могла запропонувати їм середньо- і довгострокову перспективу повернення інвестицій. Однак політична ситуація цьому зараз не сприяє.

Якщо ми подивимось на поквартальний графік надходження прямих іноземних інвестицій в економіку України за останні 10 років (внизу на фото), то не побачимо жодних закономірностей і систематичності. Лікарі, дивлячись на подібний графік температури, зазвичай діагностують тропічну лихоманку.

 

pokolinnya.org 2017 - 2024